Čtenářka, básník, spisovatel

22.10.2012 11:53

Věřili byste, že jsou rodiče, kteří svým dětem zakazují číst a nutí je, aby se radši dívaly na televizi a jedly u toho brambůrky? Pan a paní Kazisvětovi takoví byli, ale jejich dcera Matylda byla hrozně chytrá, takže brzo objevila knihovnu za rohem a začla tam tajně chodit. Když píšu brzo, myslím opravdu brzo: naučila se číst ve čtyřech letech. Za tři měsíce přečetla v knihovně všecky dětské knížky a pustila se do románů pro dospělé.

Knihy ji přenášely do nových světů a seznamovaly s úžasnými lidmi, kteří žili vzrušující životy. Vydala se na starodávnou plachetnici s Josephem Conradem. Jela do Afriky s Ernestem Hemingwayem a do Indie s Rudyardem Kiplingem. Cestovala po celém světě, zatímco seděla ve svém pokojíčku v anglické vesnici.

Je jasné, že když šla v pěti letech do školy, paní učtelka Dobrotová okamžitě poznala, že má ve třídě geniální dítě. Zato s paní ředitelkou Kruťákovou to Matylda neměla lehké. On to s ní neměl lehké nikdo, protože paní Kruťáková nesnášela děti a nejradši by je postříkala nějakým sprejem, jako je třeba proti komárům. Jenže Matylda uměla nejen číst, psát a počítat, dokázala chvílema dělat i zázraky! Víc nebudu prozrazovat, knížka má nečekaný konec.

Roald Dahl: Matylda

matylda.jpg

Z klasických autorů, které Matylda v knihovně četla, bych v Nadějkově našla Josepha Conrada, Ernesta Hemingwaye, Rudyarda Kiplinga, Charlese Dickense, Charlotte Brontëovou, Jane Austenovou, Johna Steinbecka, Grahama Greena a George Orwella... a protože jsme tu na české vesnici, mohla bych jí snad půjčit i Jakuba Arbesa, Karla Čapka, Karla Poláčka anebo Otu Pavla.

Ale určitě bych jí dala Williama Saroyana, který taky píše o neobyčejných dětech:

Místo abych po sedmnácti stupních na jeviště vystoupil, prostě jsem na ně vyskočil. Pamatuji se, jak stará učitelka Ogilviová se obrátila k panu Rickenbackerovi, vrchnímu inendantovi veřejných škol a zděšeně zašeptala: "To je Garoghlanian - jeden z našich budoucích básníků, řekla bych."

William Saroyan: Léto na krásném bílém koni

leto.jpg

Roaldu Dahlovi, který Matyldin příběh napsal, nikdo neřekl, že by mohl být básníkem nebo spisovatelem. Pracoval pro firmu Shell v Africe a za války byl pilotem. A pak se v šestadvaceti letech šťastnou náhodou dozvěděl, že umí psát... a napsal toho spoustu, pro dospělé i pro děti.

Kdoví, jestli už není taky klasik.

Roald Dahl: Příběhy nečekaných konců

pribehy.jpg