Jistebnice, Neapol, děti a vlaštovky

08.10.2012 10:00

Město Jistebnice slavilo v létě 750 let – první písemná zmínka o Jistebnici se datuje k roku 1262 – a při té příležitosti vydalo knihu. Kromě obsáhlých kapitol o dějinách, pověstech, památkách, spolcích a slavných rodácích tu najdeme i Jistebnické tajemství! Ale není to žádné škokující odhalení, jenom tradiční jídlo:

1 kg úhoře, 50 g hříbků, snítka petrželky, cibule, pepř, strouhaný muškátový oříšek, 100 g másla, 3 žloutky, 100 g strouhanky, 3 lžíce smetany, 500 g kapřího mlíčí, 50 dcl mléka, sůl. Staženého úhoře umeleme s hříbky, petrželí a cibulí, opepříme, přidáme špetku mletého muškátového oříšku, osolíme, přidáme rozpuštěné máslo, žloutky, smetanu, strouhanku a kašovinu dobře promícháme. Do vroucího osoleného mléka vložíme kapří mlíčí, 5 minut je povaříme a také umeleme. Plech vyložíme alobalem vymaštěným olejem, na něj rozestřeme polovinu kaše z úhoře, vrstvu kapřího mlíčí a vrstvu kašoviny a upečeme.

Jistebnice – město husitského kancionálu

 

V Jistebnici je tedy, zdá se, všecko v pořádku, zato na předměstí Neapole to děti nemají lehké. V šedesáti slohových pracích, které připravil k vydání jejich učitel Marcello D´Orta, se píše třeba tohle:

Každý rok máme novou třídu a každý rok je ta naše nejošklivější ze všech.
V první třídě jsem byl moc malý a tak si nepamatuju, co tam chybělo. Ve druhé třídě nám nehřálo topení a my málem zhebli zimou. Ve třetí si pamatuju, že jsme se pořád stěhovali a jakživo nebyl klid. Ve čtvrtý byla skříň prohnilá a lezli z ní švábi; v páté, to je teď, máme lavice pro prvňáky.
Naše třída je vždycky špinavá. Nezametá se tu, nemejou to tu, koše na odpadky jsou pořád přecpaný. Školníci nedělají nic. Řiditel jim vynadá a oni mu propíchnou pneumatiky. Náš pan učitel dělá dobře, že chce odjet na sever. Až já budu velký, odjedu na severní Pól!

Anebo o fotbale, jak Neapol vyhrála ligu! O tom, co vyprávěl dědeček, o oblíbené historické postavě, o válkách, o Ježíši, o Americe, o filmech, o snech…

Já to doufejme ňák zmáknu (60 slohových prací neapolských dětí).

zmaknu.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A protože začala nejen škola, ale i podzim, nakonec ještě Odlet vlaštovek od Bohuslava Reynka. Aspoň začátek:

Odletají vlaštovice,
mlh a strnisk temné svíce,
šípy
černých plamenů.
Pod střechou a nad pěšinou
v krvi namočenou třtinou
kreslí Amen na stěnu.

Oči léta. Bolí. Hynou.

Nevzpomínej. Vzpomenu.

(…)

 84-01-reynek---odlet-vlastovek.jpg