Návody

23.04.2013 07:28

Když už je tady to jaro a dá se chodit ven, třeba se někomu bude hodit návod na to, jak se dívat, aby člověk co nejvíc viděl...   a nejen viděl: vzpomínali jsme, co bavilo nás, když jsme byli malí, píší autoři. Jen jsme se v přírodě dívali? Kdepak! Všechno jsme chtěli vzít do ruky a pokud možno odnést domů a pozorovat zblízka. A tak jsme se rozhodli: Nejen ti poradíme co a jak v přírodě sledovat, ale i na co si opravdu můžeš sáhnout, co je vhodné k tomu, vzít to s sebou domů — ale v tom případě, jak se o to pak starat!

Jana Dobroruková, Luděk Dobroruka: Malá tajemství přírody

 

Nicolas Bouvier napsal rovnou Návod na použití světa, ale jestli podle názvu čekáte další příručku z řady těch, které poradí, jak si rychle a bezbolestně zařídit šťastný život, nečekejte. Bouvierova kniha je cestopis, ale jestli čekáte praktická doporučení, jak podniknout výlet přes Turecko, Írán a Afghánistán do Inde, tak takyy nečekejte; nejen proto, že poprvé vyšla v už roce 1963.  Jak tyhle země vypadají dneska a co si vzít s sebou na cestu, budete si muset zjistit někde jinde. Ale Bouvier vám řekne, že cizí světy máte spíš s respektem pozorovat, než se s nimi za každou cenu sbližovat nebo je předělávat, a že z dlouhých cest si člověk vždycky přiveze něco jiného, než čekal. Odjíždí s celou řadou nepotřebných a falešných představ, a ty ho postupně opouštějí. Je to jako se zavazadly. Spoustu věcí po cestě ztratíte nebo vám je ukradnou, a vy zjistíte, že vám stejně byly na nic.

To platí nejen pro cesty do Indie, řekla bych.

Nicolas Bouvier: Návod na použití světa

 

Odejdi

nebo odjeď s holýma rukama

do města

kde nikoho neznáš

a prožij tam tři dny

Když budeš mít hlad

popros o chleba

když budeš mít žízeń

popros o vodu

Přespi kde se dá

a každý den se zeptej

devíti lidí na člověka

s tvým jménem

s tvým osudem

Tohle je Kolářův Návod k použití číslo 13, jmenuje se Cesta.  V knížce je návodů 52, na každý týden v roce jeden, a mají tu výhodu, že je můžete, ale nemusíte uskutečnit - docela stačí si je číst. Třeba mezi nimi najdete jeden nebo dva, u kterých opravdu budete chtít "udělat slovo tělem" a poskládáte oblázky jako báseň nebo po celém dni mlčení pustíte do řeky rybu... anebo, obráceně, začne vám jako báseň připadat i obyčejné sázení kedluben.

Jiří Kolář: Návod k upotřebení