Nové knihy zima 2016

10.02.2017 14:03

Pro dospělé

Dívka, již jsi tu zanechal, Jojo Moyes: píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta.

Půlnoční růže, Lucinda Riley: román líčí osudy čtyř generací, jeho děj provádí čtenáře pohádkovými paláci indických mahárádžů i velkolepými panskými sídly anglické šlechty, od idylických časů starosvětských pořádků před první světovou válkou až po hektickou globální společnost moderní doby.

To prší moře, Třeštíková Radka: příběh dvacetileté Hanky, která se snaží vyrovnat s ranami osudu.

Projekt Manželka, - Graeme Simsion: humorný, dojemný i romantický příběh se svérázným a naprosto neodolatelným hlavním hrdinou vás zaručeně pobaví! Nevíte, jak najít dokonalou manželku? Vytvořte dotazník... Don Tillman se chce oženit, ale stále nemůže najít tu pravou.

Krev na sněhu, Nesbo Jo: Olav Johansen  je skvělý zabiják, zabíjí většinou lidi, kteří si to zasluhují, a nejsou to žádné složité počty. Alespoň prozatím nebyly. Dokud od šéfa nedostal nový úkol: vyřídit jeho manželku.   

Dešťová hůl, Jiří Hájíček: venkovský román o sporu o pozemek, setkání s dětskými sny a hledání sama sebe. Je součástí Hájíčkovy volné trilogie s díly Selský baroko a Rybí krev .   

Vlastivěda krajiny mého srdce, Václav Větvička: když se řekne vlastivěda, člověk si zpravidla vybaví slepé mapy řek, měst či pohoří, zkoušení z toho, jaké plodiny se pěstují na jižní Moravě, případně jaký průmysl převládá na Ostravsku. A ne vždy jsou tyto školní vzpomínky příjemné. Autora totiž putování po vlasti baví, a když nás něco baví, jde poznávání nového jaksi samo od sebe.


Pro děti

Baobaba a jiné příběhy, Zuzana Pospíšilvá: Baobaba, Šiškáček, skřítek popleta, uzdravený hejkal, strašidlo pod postelí, obří pavouk, neposlušná Johanka... Ti všichni a nejen ti na vás čekají v této knížce plné krátkých bajek, příběhů a pohádek na ukrácení dlouhé chvíle.   

Boříkovy lapálie, Vojtěch Steklač: veselá knížka příběhů školáka Boříka a jeho holešovické party. Všechny jejich klukoviny a průšvihy se odehrávají nejen ve škole, ale i mimo ni a občas také doma. 

Kouř z komína, Petr Chudožilov: příběh pohádkové knihy je spletitý a neobyčejný, podobně jako jsou neobyčejné příběhy děvčátka Lízy, papouška Čárlýho, paní Müllerové, principála cirkusu Zanzibar a zbloudilého lva, jejichž dobrodružství, sny a stíny se protnuly na jejích stránkách.   

Expedice z pohlednice, Vratislav Maňák: stačí, aby na poště vyměnili razítka a začnou se dít věci. Každý pohled, který Martinu Martincovi přistane ve schránce, je najednou kouzelný a čtenáře zanese mezi kry zmrzlého Labe, za kulisy filmového festivalu i do pekla, které možná není peklem. A kam se poděl táta Matouš?