Výstava starých pohlednic

14.06.2014 13:51

Tradiční pouťová výstava letos představí hlavně staré pohlednice Nadějkovska ze sbírky Zdeňka Urbana z Líšnice. Pan Urban jich má celkem sedmdesát sedm - díky tomu, že je všechny do knihovny půjčil, jsem je mohla naskenovat, vybrat z nich asi šedesát pro výstavu (některé pohlednice ze sbírky jsou jen barevné variace téhož obrázku) a nechat je zvětšit. Nejstarší pohlednice je z přelomu 19. a 20. století, nejmladší z osmdesátých let minulého století.

Kdo na výstavu přijde, může si nejen prohlédnout, jak vypadala hospoda, pošta, ulice kolem ryníka Kužele, zámek nebo Horská šlechtitelská stanice Selecta - dnešní ŠS Větrov před šedesáti, osmdesáti až sto lety, ale taky se začíst do vzkazů, které z Nadějkova došly velectěné slečně Aničce na Královské Vinohrady nebo milému kolegovi Václavovi na Horu sv. Šebestiána u Vejprt. Někdo žádá o zaslání deštníku, jiný si chválí čerstvý vzduch, další svědomitě zaznamenává, kolik piv a buřtů s cibulí během výletu zdolal a najdou se i stížnosti: Proč jste nepřišla na divadlo? Doufal jsem, že Vás uvidíml! - anebo: Milý přítely, je to tu strašná díra, 400 obyvatel. V neděly utečem do Jistebnice a tam pijem na zlost...

Na jedné pohlednici (z roku 1908) je místní spolek tamburašů. Díky tomu, že stejná fotografie byla i v kronice obce a kronikář zaznamenal jména fotografovaných, mohou zde někteří nadějkovští vyhledat svoje předky.

Vedle pohlednic je na výstavě ještě šest fotograií, které pan učitel Čeněk Habart pořídil na Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895: náměstí, kostel a škola, fara, pomník Prokopa Chocholouška, kříž na Stračím vrchu a hájenka u Větrova.

Obrázky jsem doplnila několika texty o Nadějkovsku, které pocházejí z téže doby, jako vystavené pohlednice (většinu z nich shromáždilo virtuální muzeum České Sibiře):

Výstava bude zahájena o pouti 15. června, kdy bude otevřena od 9 do 16 hodin a doplněna ještě květinovou vazbou Elišky Svobodové, výrobky dětí z místní školy a fotografiemi z jejich projektu Dovedné ruce.

Po pouti až do konce července bude možné výstavu navštívit vždy v otevírací době knihovny nebo po dohodě - můžete se domluvit na obecním úřadě nebo na telefonu 737 166 733.

Po skončení výstavy budou všechny pohlednice uložené v knihovně, kde si je také můžete prohlédnout, postupně je přidávám i na webové stránky obce.